Zmeny výrob chemických firiem v súvislosti s pandémiou COVID-19

Chemický a farmaceutický priemysel v SR rýchlo zareagoval na vývoj situácie okolo koronavírusu a zapojil sa do boja proti nemu. Týka sa to predovšetkým výroby ochranných prostriedkov a výroby dezinfekcie. Slovensko sa tak pripojilo k iniciatívam ostatných krajín združených v organizácii Európskej rady pre chemický priemysel CEFIC (European Chemical Industry Council). Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

 

,,Chemický priemysel v týchto ťažkých časoch nielenže nezastavil svoje výroby, ale zároveň zvýšil výrobu, resp. sa preorientoval na výrobu dezinfekčných prostriedkov, aby tak zabezpečil zvýšenú potrebu dezinfekcie. Marco Mensink, generálny riaditeľ CEFICu, mobilizoval aktivity riaditeľov národných zväzov, a generálnych riaditeľov členských nadnárodných spoločností, ktorí koordinovali spoločné postupy, vymieňali si informácie, mapovali situáciu, organizovali online zasadnutia AFEM a BOARD a prihováral sa aj cez médiá. CEFIC v spoluprácu so svojimi členmi pripravil interaktívnu mapu s prezentáciou, ako reagovali jednotlivé národné asociácie a členské nadnárodné spoločnosti počas pandémie a ako pomohli v boji proti COVIDU-19 (https://cefic.org/our-industry/our-industrys-response-to-covid-19/),“ zdôraznil R.Karlubík.

Pokles

Dodal, že hrozba pandémie koronavírusu mala za následok pokles spotreby, výroby a dodávok materiálu predovšetkým z ázijských trhov. V súvislosti s hrozbou šírenia koronavírusu a zavádzaním preventívnych opatrení proti nákaze, sa stali aj na Slovensku viaceré tovary na ochranu zdravia nedostatkové. Nato reagovali mnohé slovenské spoločnosti zmenou zamerania alebo množstva svojej výroby.

,,Napriek náročným časom, ktoré táto pandémia priniesla, preukázal slovenský chemický a farmaceutický priemysel v čase koronakrízy dostatočnú silu, rýchlosť a solidaritu pri zabezpečovaní nevyhnutných ochranných prostriedkov pre obyvateľov Slovenskej republiky, čoho dôkazom je prispôsobenie jednotlivých výrob našich členských spoločností na výrobu či už ochranných rúšok, ochranných odevov alebo dezinfekcie. Za takéto konanie patrí všetkým spoločnostiam veľká vďaka,“ vyzdvihol R.Karlubík.

K najvýznamnejším  z nich patria Tatrasvit Svit Socks, a. s., Svit, Chemosvit a. s., Svit, Brenntag Slovakia, s.r.o., Pezinok, Duslo a.s., Šaľa, VUP a. s., Prievidza, FORTISCHEM a. s., Nováky, Chemolak a. s., Smolenice, Banchem s r.o., Dunajská streda, Mikrochem spol. s r.o., Pezinok, VUCHT a.s., Bratislava.

 

Zmeny výrob v súvislosti s bojom proti šíreniu vírusu a ochorenia COVID-19

Výroba ochranných prostriedkov:

Tatrasvit Svit Socks a. s., Svit – ochranné rúška – kooperácia s Výskumným ústavom chemických vlákien (VÚCHV a.s., Svit) – striž so strieborným vláknom

Chemosvit a. s., Svit – ochranné rúška - polypropylénové vlákno obohatené o striebro v spolupráci s Chemosvit Fibrochem, s.r.o.

 

Výroba dezinfekcie:

Brenntag Slovakia, s.r.o., Pezinok – výroba dezinfekčných prostriedkov na báze chlórnanu

Duslo a.s., Šaľa – výroba dezinfekčných prostriedkov na podlahy a pracovné povrchy a na ruky  s pridaním glycerolu

VUP a. s., Prievidza – výroba dezinfekčných prostriedkov

FORTISCHEM a. s., Nováky – zvýšená výroba chlórnanu sodného

Chemolak a. s., Smolenice – výroba dezinfekčných prostriedkov na plochy

Banchem s r.o., Dunajská streda

Mikrochem spol. s r.o., Pezinok - výroba dezinfekčných prostriedkov

VUCHT a.s., Bratislava – výroba dezinfekčných prostriedkov

Interaktívna mapa CEFIC  s prezentáciou, ako reagovali jednotlivé národné asociácie a členské nadnárodné spoločnosti počas pandémie a ako pomohli v boji proti COVID-19:

https://cefic.org/our-industry/our-industrys-response-to-covid-19/