Svietidlá v interiéri z podľa Feng-shui

moderné lustre, moderné svietidlá

Čoraz častejšie sa v ostatnej dobe stretávame s využívaním starovekej čínskej náuky Feng-shui, ktorá pomáha vytvoriť harmóniu, zlepšiť našu životnú situáciu a medziľudské vzťahy aj pri úpravách a zariaďovaní našich domov, bytov či záhrad. Súvisí s tým aj osvetlenie, ktoré nás ovplyvňuje.

Mnohé pravidlá a poučky tejto náuky majú už rokmi overenú platnosť a vo svojej praxi ich využívajú architekti po celom svete. Keďže svetlo je energia, správne zvolené svietidlá a ich umiestnenie sú kľúčom k našej pohode a spokojnosti.

Na navodenie správnych svetelných pomerov v našej domácnosti je potrebné dodržiavať z hľadiska Feng-shui aspoň niektoré základné pravidlá.

Ako a kde umiestniť svietidlá

Pokiaľ má miestnosť pravidelný tvar (štvorec alebo obdĺžnik), malo by byť svietidlo umiestnené v jej strede, pretože tak posilní energetické centrum, ktoré sa tu nachádza. Ideálne je, ak má luster päť žiaroviek (všetky musia byť funkčné), pretože číslo päť posilňuje centrálnu energiu. Ak má miestnosť asymetrický tvar, svetlo by malo byť umiestnené mimo miestnosť, obvodové steny by mali smerovať k vonkajšiemu svietidlu a tak spoločne vytvárať pravidelný tvar.

Veľký a ťažký luster by nemal byť umiestnený nad stolom, kreslom, či sedačkou a už vôbec nie nad posteľou.

Tvar a veľkosť svietidla

Jedným z hlavných pravidiel je, že ostré hrany akéhokoľvek zariadenia a teda aj svietidiel by nemali byť namierené na človeka. Ostré hrany sú podľa Feng-shui ako ostré hroty šípov, ktoré by mohli človeka nepríjemne ohrozovať. Najlepšie urobíte, ak sa takýmto svietidlám budete vyhýbať, no ak máte predsa len záľubu v svietidlách s ostrými hranami, vyberte si radšej také, ktoré mieria svoje hrany na strop a nie na vás.

Svetlo možno využiť však aj na zmiernenie negatívneho vplyvu ostrých rohov, trámov a šikmín tým, že ho na tieto miesta správne nasmerujeme.

Veľkosť hlavného svietidla by mala byť úmerná veľkosti danej miestnosti. Do nižších miestností sa hodí nenápadné stropné svietidlo, naopak do vysokých miestností sa hodí závesný luster, ktorý ju opticky zníži. Taktiež nad posteľ sa odporúča umiestniť také stropné svietidlo, ktoré pôsobí ľahko a nenápadne, je oblé a priliehajúce k stropu.

Tipy na záver

Do domácnosti uprednostňujte žiarovky s teplým svetlom pred studeným svetlom žiariviek, ktorým je potrebné sa vyhnúť najmä v spálni. Rohy miestností by nemali byť veľmi tmavé, lebo to vedie k blokáde energie. Dobré osvetlenie pri vstupe do domu nám priláka viac šťastia do života.