Top 8 Tipov ako vytvoriť Eko-friendly domácnosť

eko domacnost

Moderná doba. Moderné technológie. Moderná móda. Všetko je krásne, no niekedy aj to krásne môže vytvárať najväčšie zlo. Človek uspokojí svoje základné potreby, no našej Zemi to vytrhá niekoľko stromov, zanesie ďalšiu nevinnú pláž, ukradne niekoľko zvieratiek. V dnešných dňoch pojem „ekológia“ nie je len pre politikov. Dnes sa tento problém neoblomne dotýka aj nás.

Frázu EKO-friendly asi všetci poznáme. V tých medzi riadkových vetách to znamená, byť viac šetrný ku planéte Zem. Skúsme sa zamyslieť, ako môžeme začať tento problém riešiť my sami, pomocou malej domácnosti, o ktorú sa staráme a ktorú vedieme.

  1. Použi ekologické čistiace prostriedky do vlastnej nádoby

Nakupovanie čistiacich prostriedkov nám ženám príde prirodzené. Ten riad sa neumyje pomocou čistej vody, tá malá pleseň v sprchovom kúte len tak nezmizne. Chce to pomoc profesionálnych čističov. Prečo, respektíve načo mám ale kupovať vždy nový a nový gél alebo nejaký prípravok v nových, obalom nepoškodených nádobách, keď tá stará predsa vyzerá ešte stále dobre? Existujú obchody, v ktorých vám doplnia toľko, koľko potrebuje a všetkého, čo chcete. Dokonca k tomu pridajú aj milý a podporný úsmev.

  1. Látkové vrecká namiesto plastových

Naozaj ten banán je potrebné dať do plastového vrecka? Keď si chcem kúpiť 5 paradajok, čo keby som na ne použila niečo viac vkusnejšie a zároveň šetrnejšie? Napríklad vrecko ušité z nepotrebnej záclony a na pečivo nejaká potrhaná bavlnená plachta. Prečo nie? Už len stará mama z toho bude mať radosť, keď k nej prídete so slovami, že sa chcete naučiť šiť vrecká na potraviny.

 

  1. Nie je hubka na riad ako huba na riad

Vedeli ste že obyčajná hubka na riad obsahuje nerecyklovateľné časti plastov, ktoré na našej zemi ostanú už navždy? Existuje však huba, takzvaná Luffa valcovitá, ktorá je dostupná v predajniach ekologických obchodíkov  alebo dokonca je možnosť si ju vypestovať doma. Jej plody sú jedlé a chutia výborne!

 

  1. Potrp si na kvalite

Každý z nás si potrpí na kvalitu, priznajme si to. Je známe, že čím vyššia kvalita tým je produkt lepší. Vedeli ste že ten produkt môže byť kvalitný a dokonca aj eko-friendly? Radšej zdravé bio paradajky od lokálneho farmára ako tie obrovské, kyslé, ktoré prišli boh vie ako.

  1. Načo nové oblečenie, keď je to staré ešte použiteľné

Fast fashion už nie je trendy, je to skôr hrozba. Viete, koľko litrov vody sa použije na jedny rifle? Tak si to vynásobte s počtom džínsov doma uložených v skrini. Je známe, že stačí len niekoľko základných kúskov oblečenia do šatníka. Skúsme sa zamyslieť, či naozaj potrebujeme toľko bielych tričiek, keď ani jedno nie je zo 100% bavlny a má len inú potlač. A tá malá dierka pod pazuchou? Veď tá sa dá jednoducho zašiť.

  1. Recykluj!

Recykluj plasty, kovy, sklo, oblečenie, všetko! Všetko sa dá recyklovať alebo swapovať. Swapovanie je výmena oblečenia. V hlavnom meste Slovenska sa začali takého „swapovacie“ eventy organizovať. Čo keby si vo svojom meste jeden zorganizoval?

 

  1. Prírodná kozmetika je in

Na trhu existujú kozmetické značky, ktoré si potrpia na kvalite a starostlivosti o pleť, vlasy, pokožku. Po novom sa dokonca nachádzajú aj v recyklovateľných obaloch alebo ako napríklad šampóny na vlasy - v tuhom skupenstve, ktoré sú jednoducho úžasné!

  1. Googli viac

Na internete sa nájde všetko. Dokonca aj typy ako tieto. Určite existuje 100000 iných ďalších možností, ako začať žiť šetrnejšie. Je veľa instagramových profilov, blogov, stránok. Nebuďme leniví.

Začnime od seba.