Ubytovanie Tatry

V tejto úvahe chcem poukázať na nové možnosti dovolenkového vyžitia v SR. Zvláštnosťami obdarená sa stáva Liptovská oblasť. Z regionálneho hľadiska SR zastáva polohu na severe blízko Poľska.

Turistický priemysel sa obohacuje aj o turistov z PL. V roku 2010, oblasť Liptova zaznamenáva pokles týchto návštevníkov pre kurzové nevýhody mien, dotácií turistického ruchu v Poľku a turisticky zaujímavého regiónu - Orava.

Táto oblasť je umiestnená bližšie k Poľsku a sú tu postavené dobré komunikácie. Hoci Liptov sa snaží ponúknuť Jasnú so zjazdovkami rôznej obtiažnosti. Okolité Tatry, jaskyne rôzneho druhu, väčšinou zaujímavé turistické atrakcie sú tiež zaujímavé.

Navštívte niekdajšiu hlavnú atrakciu vodnú nádrž Liptovská Mara s neďalekou Tatralandiou. Skanzen Keltského osídlenia v otvorenej prírode je neďaleko rovnomennej vodnej nádrže. Drevený kostol zo Sokolčov bol rozobratý a nanovo postavený po naplnení priehrady vodou vo Svätom Kríži.

Nie menej zaujímavou je neobyčajná dedina Vlkolínec uznaná inštitúciou UNESCO. Skanzen s tvorenými drevenicami a kúriami pri dedine Pribylina rekonštruuje ako ľudia žili. Urobili sa úpravy kde bola vybudovaná väčšia drevenica. Slúži pre účely galérie. Koná sa tu výstava s exponátmi niekdajších remesiel. Súčasťou je železničná časť s parnými rušňami.

V Lipt. Mikuláši sa dajú nájsť historické kostoly, kúrie, galérie, staré budovy. Športoviská sú plavecký bazén, squash, tenisové kurty, ľadový, futbalový štadión, služby obyvateľstvu. Centrálnu časť mesta tvoria historické budovy. Športovo upriamený turistický priemysel je zastúpený pomerne veľkým počtom lyžiarskych stredísk v menšej oblasti.

Drvivá väčšina obcí v Liptove má lyžiarske strediská. V tejto oblasti sú v ponuke aj športy súvisiace s vodnou nádržou. Celoročne sú prevádzkované aqua parky, vodné splavy.

V letnom období hostí penziónov priťahuje Tatranská príroda. Liptov je obklopený pohorím Tatier, Veľkej Fatry. Mladším odvetvím je cykloturistika. Na návštevníkov tu čaká množstvo cyklistických trás. Môžu byť dosť náročné a menej náročné.

Adrenalínové trasy môžu byť: vzdolávanie zjazdoviek na bicykli, využitie terénu bežeckých tratí, lesných zvážniciach a prehliadka dolín Tatier. Medzi ostatné trasy sa dajú zaradiť poľné cestičky medzi osadami, asfaltové cesty.

Dobrým zvykom je ak cyklistickú túru absolvujú viacerí bicyklový nadšenci ako partia. Turisticky zaujímavým mestom je tiež Ružomberok s podobnými mestskými možnosťami pre hostí oblasti Liptova. Neďaleko je lyžiarske stredisko Malinô Brdo, Hrabovo - vodná nádrž, UNESCO dedina Vlkolínec, hradná zrúcanina Likava, iné zaujímavosti pre turistov.

Nevšedné zážitky sa dajú zažiť aj v meste Lipt. Hrádok so zachovanými panskými domami, rekonštrukciou hradu, večerným lyžovaním pri svetlách. Horské turistické možnosti Liptova sa realizujú túrami v dolinách a na vrchy hôr Tatier.

Medzi známe doliny patria Demänovská s Jasnou. Jánska s dierou v skale - oko, Kvačianska, Prosiecka s vodopádmi a mlynom. Oddychová prechádzka sa môže realizovať aj v dolinách trebarz s jaskyňami za obcami pri hranici národného parku.

Tieto dediny sa orientujú viac na služby turistického ruchu keď porovnáme minulosť a súčasnosť. S týmto trendom stúpa aj úroveň poskytovaného ubytovania na turistické využitie.

Jedným z množstva poskytovateľov ubytovania s dlhšie trvajúcou ponukou sú apartmány Tania. Situované sú pred hranicou Národného parku v podtatranskej dedine Záv. Poruba - na okraji Liptovskej kotliny.

Ponúkajú dva apartmány, podľa poschodí. V každej izbe je kúpelňa a WC. Každý apartmán je vybavený: kúpeľne k izbám, kuchyňa pre dve spálne, obývacia miestnosť s informáciami a krbom, terasa pred vchodom a parkovisko.

Každé podlažie reprezentuje bytovú jednotku pre jednu rodinu. Jeden apartmán je zložený: dve rozmerné spálne a kúpeľne, kuchyňa vybavená riadom, hrncami, chladničkou, mikrovlnnou rúrou, šporákom spolu s kuchynským posedením a obývačkou (TV, murovaný krb).

Kvalitu ubytovania v týchto objektoch dvíha aj neďaleká reštaurácia, lyžiarske stredisko Opalisko, oddychové procedúry v neďalekom hoteli.

Teraz oblasť Liptova má množstvo zaujímavých neznámych a preto málo navštevovaných atraktívnych podujatí súvisiacich s turistickým odvetvím priemyslu SR. Podobné infos. a popis ubytovania môžete nájsť na stránke ubytovanie Tatry vyjadrujúci dovolenku v regiónoch hlavne Liptov pod Tatrami.

Triedia sa v súvislosti s dôležitosťou a obľuby hostí regiónu. Dozviete sa aj ceny turistických atrakcií. Téma webu sa vyznačuje cestovateľskými informáciami nie len o Liptove, ale aj Tatier.

Dá sa pouvažovať či je v častiach stránky spomínané všeličo čo by na dobrej dovolenke malo byť v ponuke.

V poslednom období vznikali útoky zverí z divočiny s človekom. Narastal ich počet a z tohto dôvodu bola nutná regulácia populácie takejto zvery. Najmä na prechádzkach skoro ráno aj ďalej pod lesom na poliach sa dajú pozorovať skupiny jelenej zveri, iné menšie zvieratká, ktoré nás môžu vystrašiť.

Je teda vidieť že sa vyvažujú stavy zvierat vo voľnej prírode takže kvalita sa vylepšuje. Bez zachovanej prírody je budúcnosť stratená. Na zaujímavosť oblasti to má veľký vplyv.

Správna cesta vplyvu na turistický ruch sú podnikateľské inovácie v oblastiach SR. Pre všetkých je zaujímavé používanie novo zaužívaných aktivít aj extrémnych. Treba to skúsiť.